O NAS

Ilustracja: Kamila Lenarcik

Kojarzycie słynny odcinek telewizyjnego show Siskela i Eberta, w którym ci wytrawni krytycy oskarżali slashery o mizoginię?

Dwaj panowie zatroskani losem kobiet i kondycją ówczesnego horroru bezsprzecznie orzekli, że twórcy kina grozy lat osiemdziesiątych nienawidzą swoich bohaterek, a widownia reprezentuje podobną anty-kobiecą postawę.

My proponujemy inne spojrzenie.

Z naszej perspektywy kino gatunkowe jest wypełnione lukami, pęknięciami i wyłomami, w których objawiają się emancypacyjne treści. Nudzą nas dogmatyczne analizy liberalnej krytyki feministycznej. Zamiast tego rzucamy światło na nieoczywistą, czułą na szczegół lekturę horrorów, melodramatów, erotyków, filmów młodzieżowych, kina akcji, czarnych kryminałów i głębokiego arthouse’u.

Wierzymy przy tym, że filmowa widownia jest inteligentna, a kino nie musi być podręcznikiem dobrych manier.

Nie straszne są nam zatem filmy na pozór oślizłe, parszywe i niemądre. Niczym poszukiwaczki złota z zapałem i nadzieją tropimy małe i duże skarby. Poszukiwań nie ograniczamy do nowości. Jako że każda kinofilka musi być po części nostalgiczką, z przyjemnością sięgamy do przeszłości kina (a szczególnie do złotej epoki kina klasy B i najlepszych czasów wideomanii). Wspieramy z całego serca reżyserki filmowe i kibicujemy mężczyznom, którzy tworzą dobre kino. Z ukosa patrzymy jedynie na koniunkturalne, nieszczere zagrywki wielkiego przemysłu.

Final Girls tworzy kobiecy kolektyw. Mówimy o kinie własnym głosem, a naszą matronką jest figura królowej krzyku. Niektórzy patrzą na nią jak na bezsilną ofiarę. W naszym odczuciu radzi sobie całkiem nieźle.


ZESPÓŁSARA NOWICKA
Filmoznawczyni, kinofilka i flâneuse. Prowadzi bloga Kino w zwolnionym tempie, na którym wychwala wszystko, co artystyczne, niekonwencjonalne i buntownicze. Wielbicielka surrealizmu, Béatrice Dalle i snów.DOROTA JĘDRZEJEWSKA-SZPAK

Komparatystka z wykształcenia, entuzjastka z natury. Wierna ejtisom, Muminkom i Debbie Harry. Pracuje w reklamie, choć chętnie by się z tego wykręciła. Po godzinach prowadzi bloga Z moich ust.KAROLINA KOSTYRA

Filmoznawczyni, kinofilka, doktorantka w Instytucie Nauk o Kulturze UŚ. Autorka publikacji na temat filmu młodzieżowego i narracji inicjacyjnych w kinie m.in. książki Wiosenna bujność traw. Obrazy przyrody w filmach o dorastaniu. Chciałaby, aby jej życie przypominało radziecki melodramat.KAROLINA GRACZYK

Pulpojadka, babaistka. Pryncypałka na (tymczasowo martwym) blogu mors dicit. Robi kolaże.MARTA PŁAZA

Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa. Entuzjastka kampu, horrorów i kociego futra. Po godzinach marzy o wynalezieniu wehikułu czasu, który przeniósłby ją do obskurnych kin na nowojorskim Times Square z lat 70. Jej życiową misją jest zaszczepienie w widzach miłości do dziwności.NATALIA KANIAK
(multimedia)

Robotnica kultury, fotografka i filmoznawczyni. Pracuje dla kin i festiwali. Najbardziej w kinie lubi brak dialogów, Monicę Vitti i montaż w filmach Gaspara Noé.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top